Światowy Dzień Kubusia Puchatka
18 stycznia obchodziliśmy Światowy Dzień Kubusia Puchatka. Ten Dzień świętowaliśmy również w naszej bibliotece. Odbył się konkurs czytelniczy dla klas drugich ze znajomości treści książki „Kubuś Puchatek”. Składał się on z trzech rund: pierwsza – pytania losowane przez dzieci, druga – krzyżówka, natomiast w rundzie trzeciej dzieci musiały rozszyfrować labirynt i wskazać drogę Kubusia do Krzysia. Konkurs był drużynowy (trzy osoby z klasy), a dzieci wykazały się ogromną, szczegółową wiedzą dotyczącą Kubusia Puchatka, jego przyjaciół i przygód. Znały także biografię autora książki – A. A. Milne.
Pierwsze miejsce zajęła drużyna z klasy 2e, a drugie – z klasy 2 d. Gratulujemy!!!
Dla klas I-III zorganizowano konkurs plastyczno-czytelniczy „Kartka Urodzinowa dla Kubusia Puchatka”. Podczas obchodów Dnia Kubusia Puchatka odbyło się podsumowanie tego konkursu.
Oto wyniki:
I MIEJSCE – Ola z kl. 2 d
II MIEJSCE – Natasza z kl. 1 c
III Miejsce – Zosia z kl. 2 d i ex aequo Szymon z kl. 1 e
Wszystkim Uczestnikom konkursów bardzo Dziękujemy, a Zwycięzcom Gratulujemy.
Zachęcamy do udziału w innych konkursach.
Światowy Dzień Pluszowego Misia
25 listopada obchodziliśmy w bibliotece szkolnej Światowy Dzień Pluszowego Misia. Odbył się konkurs recytatorski dla klas III pt. „Mój przyjaciel Miś w wierszykach”. Przystąpiło do niego jedenastu kandydatów, wśród których:
I MIEJSCE zajęła Nadia P. z kl. 3 c
II MIEJSCE – Nadia G. z kl. 3 c
III Miejsce – Miłosz z kl. 3 c
Komisja oceniała występy dzieci w czterech kategoriach: dobór tekstu, jego rozumienie, sposób wykonania oraz ogólny wyraz artystyczny.
Wszystkie dzieci zaprezentowały się wzorowo, nie zabrakło pluszowych maskotek. Były nawet stroje misiów.
Podczas tego spotkania została także zaprezentowana historia misia, jako pluszowej zabawki oraz przedstawiono najbardziej znane z filmów i literatury misie, np. Miś Uszatek, Kubuś Puchatek, czy też Miś Paddington. Cykle składające się z kilku części o Kubusiu Puchatku, Misiu Paddingtonie znajdują się w bibliotece. Zachęcamy do ich wypożyczenia.
Dzieci z klasy 1 c wykonały piękne obrazki przedstawiające portrety misiów, które stały się wspaniałym elementem dekoracji podczas obchodów tego dnia. Wystawę można obejrzeć do 6. grudnia na korytarzu, na I piętrze naprzeciwko biblioteki. Bardzo Dziękujemy.
Podsumowaliśmy także dwa konkursy zorganizowane w ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek: „Książka z list(ki)em” – wyróżnienie otrzymał Jan, uczeń klasy 5 a , natomiast w konkursie „O książce inaczej, czyli tworzymy Lapbook” – wyróżnienie otrzymali: Alina, uczennica klasy 5 c oraz Sebastian, uczeń klasy 4 a .
Wieńczeniem całej uroczystości było wspólne zaśpiewanie piosenki „Jadą, jadą misie”.
Wszystkim Uczestnikom konkursów bardzo Dziękujemy, a Zwycięzcom Gratulujemy.
Zachęcamy do udziału w innych konkursach.
Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek
Bajki i baśnie towarzyszą każdemu od najmłodszych lat. Powszechnie wiadomo, że wywierają wpływ nie tylko na wyobraźnię młodego człowieka, jego zdolności percepcyjne, sposób postrzegania siebie, świata, ludzi, ale również na sferę emocjonalną, estetyczną, moralną i społeczną. Bajki i baśnie nadają kształt prawidłowym postawom społecznym, wyznaczają kierunki odpowiednich zachowań, reakcji, budują poczucie własnej wartości. Podsumowując: uczą – bawiąc oraz kształtują cechy społeczne, charakter, osobowość, postawy. Obcowanie z nimi od małego pozwala na rozwijanie uczuć, wyobraźni i intelektu. Ich działanie jest tak silne, że nawet dorośli pamiętają je do dziś i są one dla nich swego rodzaju spoiwem międzypokoleniowym, a także sposobem na zacieśnienie więzów rodzinnych. Dlatego nie dziwi fakt, że bajki i baśnie doczekały się swojego święta.
5 listopada to data pod którą kryje się właśnie ten szczególny dzień – Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek. Również w naszej szkole było to święto obchodzone w sposób szczególny i wyjątkowy.
Z okazji Międzynarodowego Dnia Postaci z Bajek uczniowie klasy I c przebrali się za swoich ulubionych, bajkowych bohaterów.
Natomiast biblioteka szkolna zamieniła się w zaczarowaną krainę, w której nie zabrakło wróżek, księżniczek, królów, rycerzy, smoków, czarownic i super-bohaterów. Dzieci wysłuchały fragmentu baśni „Kopciuszek” przeczytanego przez panią bibliotekarkę, a następnie obejrzały przygotowaną prezentację na temat różnych bohaterów z książek i telewizji, opowiadały o swoich ulubionych bajkach, postaciach z bajek i baśni.
Odbył się też quiz bajkowy pt. „Czy znasz tę postać? Czy znasz tę bajkę?”, podczas którego dzieci po przeczytanym fragmencie lub zaprezentowanym przedmiocie odgadywały znanych bohaterów i znane tytuły baśni i bajek. Jakież było wszystkich zaskoczenie, gdy z ust dzieci oprócz współczesnych tytułów: „Kraina lodu”, Vaiana”, „Świnka Peppa”, padały tytuły bajek popularnych
w latach 60, 70-tych: „Reksio”, „Pszczółka Maja”, „Bolek i Lolek”. Niewątpliwie świadczy to o ponadczasowości tych bajek oraz o roli książki, tekstu w relacjach rodzinnych. Dzieci także układały puzzle, które utworzyły wizerunek postaci
z baśni. Zadaniem było odgadnąć, co to za postać i z jakiej baśni pochodzi. Nikt nie wyszedł z krainy baśni bez słodkiego upominku i kolorowanki wybranej przez siebie postaci bajkowej.
Po atrakcjach w bibliotece szkolnej dzieci udały się do swojej sali, w której przygotowywały zakładki z wybranym bohaterem bajkowym.
Zwieńczeniem uroczystości było wspólne zdjęcie i zaśpiewanie piosenki „Na wyspach Bergamutach”.
Ten dzień sprawił uczniom wiele radości, a jednocześnie przypomniał jak ważne są bajki oraz że warto po nie sięgać.
Małgorzata Grabowska