Biblioteka – wypożyczalnia/czytelnia
poniedziałek: 800 – 1600
wtorek: 800 – 1500
środa: 900 – 1600
czwartek: 800 – 1600
piątek: 800 – 1500
REGULAMIN WYPOŻYCZANIA PODRĘCZNIKÓW:
Regulamin wypożyczania podręczników SP51
AKTUALNOŚCI
Klasa 1b na warsztatach w Bibliotece Pedagogicznej
29 maja uczniowie klasy 1 B uczestniczyli w warsztatach czytelniczych, które odbyły się w Bibliotece Pedagogicznej im. Heleny Radlińskiej w Szczecinie. Podczas zajęć zaprezentowano teatrzyk Kamishibai, były różne gry i zabawy związane z książką. Dzieci poznały również zbiory biblioteki innej niż szkolna. To było bardzo ciekawe spotkanie
Pasowanie na czytelnika
17 maja uczniowie klas I zostali uroczyście przyjęci w poczet czytelników biblioteki szkolnej.
Podczas uroczystości dzieci z każdej klasy mogły się zaprezentować, były piosenki i wierszyki, a uczniowie z kl. I c, 1f i 4 a przygotowali krótkie przedstawienie pt. „My jesteśmy mole książkowe”. Dzieci wykazały się również wiedzą na temat książek, trafnie rozpoznając prezentujące się na scenie postacie z bajek.
Zapoznały się z regulaminem biblioteki i zasadami wypożyczania książek. Podczas uroczystości odbyło się także ślubowanie pierwszaków. Na pamiątkę spotkania, każdy nowy czytelnik otrzymał dyplom oraz książkę pt. Pierwsze abecadło – publikację przygotowaną przez Instytut Książki w ramach kampanii „Mała książka – wielki człowiek”.
Rok 2023 został ogłoszony rokiem Wisławy Szymborskiej.
Z tego tytułu organizowane są różne uroczystości upamiętniające życie i twórczość noblistki. W naszej szkole również prowadzone są działania promujące dorobek artystyczny poetki.
8-12 maja obchodziliśmy także Tydzień Bibliotek. W ramach Roku Wisławy Szymborskiej oraz obchodów Tygodnia Bibliotek 12 maja w bibliotece szkolnej odbył się konkurs recytatorski dla klas siódmych „Nic dwa razy, czyli…Sto pociech”. Uczestnicy recytowali wybrane przez siebie wiersze Wisławy Szymborskiej. Występy oceniała komisja, która dokonała wyboru laureatów i wyróżnionych według następujących kategorii: dobór tekstu, jego rozumienie, sposób wykonania oraz ogólny wyraz artystyczny.
Spośród 14 uczestników wyłoniono zwycięzców:
I MIEJSCE – ex aequo Filip Antonowicz z kl. 7c oraz Bartosz Kiczmachowski z kl. 7c
II MIEJSCE – Aleksander Majewski z kl. 7b
III MIEJSCE – Hanna Kowalczyk z kl. 7b
WYRÓŻNIENIE – Julia Szymkowiak z kl. 7b
Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy, a laureaci – dyplomy i nagrody.
Gratulujemy i serdecznie dziękujemy recytatorom oraz nauczycielom za zaangażowanie i udział w konkursie.
W holu szkoły na I piętrze przed wejściem do biblioteki szkolnej została zorganizowana wystawa dotycząca życia i twórczości Wisławy Szymborskiej. Wszystkich zachęcamy do jej obejrzenia.
Dzień Czytania Tolkiena obchodzony jest 25 marca przez wszystkich miłośników powieści mistrza fantasy. Inicjatorami święta są członkowie angielskiego Towarzystwa Tolkienowskiego (The Tolkien Sociery), dzięki którym pierwsze obchody Światowego Dnia Czytania Tolkiena miały miejsce w 2003 roku.
W ramach tych obchodów panie z biblioteki szkolnej zorganizowały konkurs dla wszystkich uczniów klas IV-VIII pt. „Hobbit w QR”.
Konkurs odbył się 24 marca (piątek) podczas trwania pierwszej długiej przerwy – 11.25-11.45.
Uczniowie, którzy przystąpili do konkursu mieli następujące zadania:
1. Odnaleźć 10 kodów QR.
2. Odszyfrować pytania nawiązujące do treści książki „Hobbit”.
3. Odpowiedzieć na te pytania (zaznaczyć dokładny numer pytania na które udziela się odpowiedzi).
4. Podpisane kartki z odpowiedziami wrzucić do pudełka, które będzie się znajdowało w czytelni szkolnej.
Wśród uczniów, którzy udzielili poprawnych odpowiedzi na wszystkie 10 pytań, rozlosowano nagrody. Nagrody otrzymały uczennice:
1. Emilia P. z kl. 8
2. Jagoda W. z kl. 8
Wyróżnieni zostali uczniowie:
1. Gracjan B. z kl. 4
2. Marcel G. z 4
3. Victoria K. z kl. 4
4. Maja M. z kl. 4
ZWYCIĘZCOM GRATULUJEMY! Dziękujemy Wszystkim za udział w konkursie.
Światowy Dzień Kubusia Puchatka
18 stycznia obchodziliśmy Światowy Dzień Kubusia Puchatka. Ten Dzień świętowaliśmy również w naszej bibliotece. Odbył się konkurs czytelniczy dla klas drugich ze znajomości treści książki „Kubuś Puchatek”. Składał się on z trzech rund: pierwsza – pytania losowane przez dzieci, druga – krzyżówka, natomiast w rundzie trzeciej dzieci musiały rozszyfrować labirynt i wskazać drogę Kubusia do Krzysia. Konkurs był drużynowy (trzy osoby z klasy), a dzieci wykazały się ogromną, szczegółową wiedzą dotyczącą Kubusia Puchatka, jego przyjaciół i przygód. Znały także biografię autora książki – A. A. Milne.
Pierwsze miejsce zajęła drużyna z klasy 2e, a drugie – z klasy 2 d. Gratulujemy!!!
Dla klas I-III zorganizowano konkurs plastyczno-czytelniczy „Kartka Urodzinowa dla Kubusia Puchatka”. Podczas obchodów Dnia Kubusia Puchatka odbyło się podsumowanie tego konkursu.
Oto wyniki:
I MIEJSCE – Ola z kl. 2 d
II MIEJSCE – Natasza z kl. 1 c
III Miejsce – Zosia z kl. 2 d i ex aequo Szymon z kl. 1 e
Wszystkim Uczestnikom konkursów bardzo Dziękujemy, a Zwycięzcom Gratulujemy.
Zachęcamy do udziału w innych konkursach.
[ngg src=”galleries” ids=”91″ display=”basic_thumbnail” thumbnail_crop=”0″]
Światowy Dzień Pluszowego Misia
25 listopada obchodziliśmy w bibliotece szkolnej Światowy Dzień Pluszowego Misia. Odbył się konkurs recytatorski dla klas III pt. „Mój przyjaciel Miś w wierszykach”. Przystąpiło do niego jedenastu kandydatów, wśród których:
I MIEJSCE zajęła Nadia P. z kl. 3 c
II MIEJSCE – Nadia G. z kl. 3 c
III Miejsce – Miłosz z kl. 3 c
Komisja oceniała występy dzieci w czterech kategoriach: dobór tekstu, jego rozumienie, sposób wykonania oraz ogólny wyraz artystyczny.
Wszystkie dzieci zaprezentowały się wzorowo, nie zabrakło pluszowych maskotek. Były nawet stroje misiów.
Podczas tego spotkania została także zaprezentowana historia misia, jako pluszowej zabawki oraz przedstawiono najbardziej znane z filmów i literatury misie, np. Miś Uszatek, Kubuś Puchatek, czy też Miś Paddington. Cykle składające się z kilku części o Kubusiu Puchatku, Misiu Paddingtonie znajdują się w bibliotece. Zachęcamy do ich wypożyczenia.
Dzieci z klasy 1 c wykonały piękne obrazki przedstawiające portrety misiów, które stały się wspaniałym elementem dekoracji podczas obchodów tego dnia. Wystawę można obejrzeć do 6. grudnia na korytarzu, na I piętrze naprzeciwko biblioteki. Bardzo Dziękujemy.
Podsumowaliśmy także dwa konkursy zorganizowane w ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek: „Książka z list(ki)em” – wyróżnienie otrzymał Jan, uczeń klasy 5 a , natomiast w konkursie „O książce inaczej, czyli tworzymy Lapbook” – wyróżnienie otrzymali: Alina, uczennica klasy 5 c oraz Sebastian, uczeń klasy 4 a .
Wieńczeniem całej uroczystości było wspólne zaśpiewanie piosenki „Jadą, jadą misie”.
Wszystkim Uczestnikom konkursów bardzo Dziękujemy, a Zwycięzcom Gratulujemy.
Zachęcamy do udziału w innych konkursach.
[ngg src=”galleries” ids=”64″ display=”basic_thumbnail” thumbnail_crop=”0″]
Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek
Bajki i baśnie towarzyszą każdemu od najmłodszych lat. Powszechnie wiadomo, że wywierają wpływ nie tylko na wyobraźnię młodego człowieka, jego zdolności percepcyjne, sposób postrzegania siebie, świata, ludzi, ale również na sferę emocjonalną, estetyczną, moralną i społeczną. Bajki i baśnie nadają kształt prawidłowym postawom społecznym, wyznaczają kierunki odpowiednich zachowań, reakcji, budują poczucie własnej wartości. Podsumowując: uczą – bawiąc oraz kształtują cechy społeczne, charakter, osobowość, postawy. Obcowanie z nimi od małego pozwala na rozwijanie uczuć, wyobraźni i intelektu. Ich działanie jest tak silne, że nawet dorośli pamiętają je do dziś i są one dla nich swego rodzaju spoiwem międzypokoleniowym, a także sposobem na zacieśnienie więzów rodzinnych. Dlatego nie dziwi fakt, że bajki i baśnie doczekały się swojego święta.
5 listopada to data pod którą kryje się właśnie ten szczególny dzień – Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek. Również w naszej szkole było to święto obchodzone w sposób szczególny i wyjątkowy.
Z okazji Międzynarodowego Dnia Postaci z Bajek uczniowie klasy I c przebrali się za swoich ulubionych, bajkowych bohaterów.
Natomiast biblioteka szkolna zamieniła się w zaczarowaną krainę, w której nie zabrakło wróżek, księżniczek, królów, rycerzy, smoków, czarownic i super-bohaterów. Dzieci wysłuchały fragmentu baśni „Kopciuszek” przeczytanego przez panią bibliotekarkę, a następnie obejrzały przygotowaną prezentację na temat różnych bohaterów z książek i telewizji, opowiadały o swoich ulubionych bajkach, postaciach z bajek i baśni.
Odbył się też quiz bajkowy pt. „Czy znasz tę postać? Czy znasz tę bajkę?”, podczas którego dzieci po przeczytanym fragmencie lub zaprezentowanym przedmiocie odgadywały znanych bohaterów i znane tytuły baśni i bajek. Jakież było wszystkich zaskoczenie, gdy z ust dzieci oprócz współczesnych tytułów: „Kraina lodu”, Vaiana”, „Świnka Peppa”, padały tytuły bajek popularnych
w latach 60, 70-tych: „Reksio”, „Pszczółka Maja”, „Bolek i Lolek”. Niewątpliwie świadczy to o ponadczasowości tych bajek oraz o roli książki, tekstu w relacjach rodzinnych. Dzieci także układały puzzle, które utworzyły wizerunek postaci
z baśni. Zadaniem było odgadnąć, co to za postać i z jakiej baśni pochodzi. Nikt nie wyszedł z krainy baśni bez słodkiego upominku i kolorowanki wybranej przez siebie postaci bajkowej.
Po atrakcjach w bibliotece szkolnej dzieci udały się do swojej sali, w której przygotowywały zakładki z wybranym bohaterem bajkowym.
Zwieńczeniem uroczystości było wspólne zdjęcie i zaśpiewanie piosenki „Na wyspach Bergamutach”.
Ten dzień sprawił uczniom wiele radości, a jednocześnie przypomniał jak ważne są bajki oraz że warto po nie sięgać.
Małgorzata Grabowska
[ngg src=”galleries” ids=”49″ display=”basic_thumbnail” thumbnail_crop=”0″]