O szkole
Biblioteka
Godziny otwarcia
Poniedziałek 8:00 - 15:00
Wtorek 8:00 - 15:00
Środa 9:00 - 16:00
Czwartek 8:00 - 15:00
Piątek 8:00 - 14:00
AKTUALNOŚCI
Podsumowanie projektu "Biblioteka - dobre miejsce dla człowieka"
Nasza biblioteka od września do czerwca realizowała każde działanie w ramach projektu "Biblioteka - dobre miejsce dla człowieka". Szczególne zainteresowanie czytelników wzbudził „Klub Pożeraczy Książek”. Uczniowie z pełnym zaangażowaniem, zainteresowaniem i determinacją wypożyczali książki zgodnie z przyjętymi zasadami i równie chętnie zbierali punkty. W trakcie tego działania zorganizowano także konkurs „Wypożycz książkę w ciemno”, który również zyskał wielu chętnych uczestników. Uczniowie nie wiedzieli, jaką książkę dostaną do przeczytania, gdyż książki były zapakowane. Osoby, które ukończyły to wyzwanie zostały nagrodzone. Po tej akcji zauważono znaczny progres czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży w naszej szkole. Kolejne wyzwanie również wzbudziło wiele emocji. Bookflix kojarzony z Netflixem był atrakcyjna formą, a także szansą na zaprezentowanie przez uczniów swoich faworytów książkowych. „Loteria” była ciekawym sposobem na zachęcenie do aktywności czytelniczej uczniów klas starszych. Dzięki tej akcji powstały bardzo ciekawe prace związane z wylosowanymi przez uczniów książkami. Udział w Ogólnopolskich Wyborach Książek był doskonałą lekcją demokracji. Uczniowie z pełną powagą, poczuciem obowiązku i ważności przystąpili do głosowania. Biblioteka na ten czas stała się prawdziwym lokalem wyborczym. Specjalnie w tym celu powołano komisję wyborczą. To były bardzo ważne dwa dni dla całej społeczności szkolnej.
Realizacjom poszczególnych działań towarzyszyły akcje dodatkowe. Podczas wyzwania: „W bibliotece damy Ci spokój” odbył się konkurs poetycko-plastyczny „Obrazy wierszami Czesława Miłosza inspirowane” podczas którego uczniowie klas siódmych i ósmych mieli zobrazować treść wybranego wiersza Czesława Miłosza.
W trakcie Ogólnopolskich Wyborów Książek odbyło się spotkanie z autorką książek dla dzieci, p. Kamilą Bondarowicz, która wzięła udział w pracach komisji wyborczej, czuwając nad prawidłowym przebiegiem głosowania, w którym wzięło udział dziesięć klas: trzy II, trzy III, jedna IV, jedna V, jedna VII i jedna ósma. Dla dzieci było to bardzo ważne przeżycie, jednocześnie mające pierwiastek dydaktyczny.
Wszystkim zaangażowanym w realizację zadań wynikających z projektu „Biblioteka, dobre miejsce dla człowieka” bardzo dziękujemy i zachęcamy do udziału w akcjach czytelniczych planowanych w przyszłym roku.
Pasowanie na czytelnika
30 kwietnia uczniowie klas I zostali uroczyście przyjęci w poczet czytelników biblioteki szkolnej.
Podczas uroczystości dzieci z każdej klasy mogły się zaprezentować, były piosenki i wierszyki. Dzieci wykazały się również wiedzą na temat książek, trafnie rozpoznając prezentujące się na scenie postacie z bajek. Zapoznały się z regulaminem biblioteki i zasadami wypożyczania książek.
Podczas uroczystości odbyło się także ślubowanie pierwszaków. Na pamiątkę spotkania, każdy nowy czytelnik otrzymał dyplom oraz książkę pt. Wnuczka antykwariusza - publikację przygotowaną przez Instytut Książki w ramach kampanii „Mała książka – wielki człowiek”.
30.04.2024
Uczennica klasy VI – Alina wzięła udział w wojewódzkim konkursie na komiks „Nie tylko superbohaterowie walczą ze złem” organizowanym przez Centrum Kształcenia Sportowego oraz Zachodniopomorskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Szczecinie i otrzymała wyróżnienie w kategorii klas IV-VI. Wszystkie zwycięskie i wyróżnione prace do końca roku szkolnego zostaną opublikowane w bibliotece cyfrowej ZCDN. Gratulujemy!
10 kwietnia uczniowie klas III naszej szkoły wzięli udział w VII edycji Międzyszkolnego Konkursu „Mistrz pióra”, organizowanego przez Szkołę Podstawową nr 35 w Szczecinie.
W eliminacjach szkolnych, które odbyły się 27 marca, wzięło udział 24 uczniów z klas III. Tylko trzy osoby przeszły do finału. Dzieci wykazały się dużą wiedzą z zakresu języka polskiego (części mowy, pisownia przeczenia „nie” z różnymi częściami mowy, redagowanie listu i zaproszenia). Zwieńczeniem wydarzenia było uroczyste podsumowanie konkursu, wręczenie dyplomów i nagród.
Nasze uczennice: Marysia i Celinka zajęły ex aequo II miejsce, a uczeń Nazario - wyróżnienie
Wszystkim serdecznie gratulujemy.
Małgorzata Grabowska
Małgorzata Cieszkowska,
Krystyna May12 marca w naszej bibliotece szkolnej odbyło się spotkanie uczniów klas 3 a i 2 b z Panią Kamilą Bondarowicz, która jest autorką książek dla dzieci: „Klementynka na ratunek”, „Ignacy pod żaglami”. „W pracy z dziećmi od zawsze stawiam na literaturę i zabawy językowe: staram się zachęcić uczniów do samodzielnego pisania wierszy i opowiadań – do wyrażania w ten sposób swoich emocji, przeżyć, oczekiwań, marzeń i zainteresowań.” jak pisze o sobie Pani Kamila. Podczas autorskiego spotkania przeczytała fragmenty swojej najnowszej książki pt. "Ignacy pod żaglami", angażując wszystkie dzieci, które z entuzjazmem włączały się do rozmowy i wymiany spostrzeżeń na temat wysłuchanych treści. Fabuła książki, oparta na przygodach chłopca, który wyrusza w rejs ze swoją przyjaciółką pszczółką Ulą, bardzo zaciekawiła młodych słuchaczy. Dodatkowo Pani Kamila przyniosła rekwizyty w postaci pszczółki oraz czapki marynarskiej. Dzieci mogły także sprawdzić swoje umiejętności rymowania, do czego zachęciła autorka. Podczas rozmowy na temat bohaterów książki, uczniowie nabyli również wiedzę z zakresu edukacji morskiej. Dowiedziały się m.in. jak jest zbudowany statek i kto na nim pracuje.
Spotkanie to zainspirowało uczniów do sięgnięcia po książki Pani Kamili. Już następnego dnia od rana pojawiły się tłumy chętnych wypożyczyć książki autorki.
Pani Kamili, na zakończenie wizyty w bibliotece, zostały wręczone podziękowania od uczniów z kl. 3 a w postaci przygotowanych samodzielnie laurek. Bardzo dziękujemy za spotkanie oraz wspólną podróż statkiem do krainy książek.
111.03.2024r.
Już po raz XIII Szkoła Podstawowa nr 35 zorganizowała Międzyszkolny Konkurs „W krainie bajki i baśni”, który składał się z dwóch etapów: eliminacje szkolne, finał międzyszkolny. Podczas konkursu uczestnicy musieli się wykazać zarówno wiedzą z zakresu przeczytanych książek, jak i umiejętnościami plastycznymi. Podczas finału – 6 marca naszą szkołę reprezentowało 4 uczniów z klas 2 i 3: Pola, Magda, Ola i Olek. Wszystkie dzieci wykazały się ogromną wiedzą z zakresu przeczytanych lektur. Zwieńczeniem wydarzenia było uroczyste podsumowanie konkursu, wręczenie dyplomów i nagród, które odbyło się w Teatrze Lalek Pleciuga, po obejrzanym przez dzieci spektaklu pt. „Motyla noga!”.
Nasza uczennica z klasy 2 – Pola otrzymała wyróżnienie. Ogromne brawa!
Pozostali uczestnicy – dyplomy i upominki.
Dzieci również miały okazję porozmawiać i zrobić zdjęcia z jednym z aktorów Teatru Lalek Pleciuga, który występował w obejrzanym przez wszystkich uczestników konkursu przedstawieniu – Panem Krzysztofem Tarasiukiem. Była to ogromna radość.
Wszystkim serdecznie gratulujemy
Małgorzata Grabowska
Małgorzata Cieszkowska
Krystyna May26.02.2024r.
Rok 2024 został ogłoszony rokiem Czesława Miłosza.
Z tego tytułu organizowane są różne uroczystości upamiętniające życie i twórczość pisarza.
15.02-16.02 w bibliotece szkolnej odbył się konkurs plastyczno - poetycki dla klas siódmych i ósmych ,,Obrazy wierszami Czesława Miłosza inspirowane”, który został przeprowadzany w dwóch etapach:
- Wybór wiersza spośród udostępnionych w bibliotece;
- Praca plastyczna inspirowana wybranym wierszem.
Uczestnicy konkursu, po uprzednim wybraniu wiersza Czesława Miłosza, tworzyli w bibliotece plastyczną formę interpretacji tego wiersza (16.02). Konkursowe prace plastyczne były wykonywane określoną w regulaminie techniką – kredkami woskowymi.
Wyniki konkursu:
I MIEJSCE – Wiktoria z kl. 8 b
II MIEJSCE – Katarzyna z kl. 7 a
III MIEJSCE – Emilia z kl. 8 b
WYRÓŻNIENIE – Hanna z kl. 8 bWszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy, a laureaci – dyplomy i nagrody.
Gratulujemy i serdecznie dziękujemy za zaangażowanie i udział w konkursie.
W holu szkoły na I piętrze przed wejściem do biblioteki szkolnej została zorganizowana wystawa dotycząca życia i twórczości Czesława Miłosza. Wszystkich zachęcamy do jej obejrzenia.
16.02.2024r. Walentynki
Z okazji walentynek biblioteka szkolna zorganizowała konkurs: „Moja ukochana książka”. Polegał on na napisaniu na kartkach w kształcie serduszek tytułu swojej ulubionej książki oraz wrzuceniu do specjalnie na tę okazję przygotowanej czerwonej skrzynki Wśród biorących udział w akcji zostały rozlosowane trzy nagrody, które otrzymały: Justyna B. z kl. 8 a, Marietta J. z kl. 8 c oraz Zosia Ś. z kl. 8 a.
Ferie z książką
Biblioteka szkolna przed feriami przeprowadziła akcję "Wypożycz w ciemno książkę na ferie!".
Od poniedziałku (8.01) do czwartku (11.01) na każdej długiej przerwie
w czytelni uczniowie klas VI-VIII mieli możliwość wylosowania w ciemno książki na ferie. Książki zostały wcześniej zapakowane w kolorowy papier, co uniemożliwiło rozszyfrowanie tytułu. Dopiero po wskazaniu przez ucznia wybranej książki, poznawał on jej tytuł. W akcję zaangażowało się wielu uczniów. Była to świetna zabawa połączona z propagowaniem czytelnictwa.
15.12.2023r.
W naszej bibliotece odbyły się zajęcia z uczniami klasy 2 c pod hasłem: „Tworzymy teatrzyk Kamishibai”. Uczniowie przygotowali narracyjne karty obrazkowe przedstawiające bajkę J. Tuwima pt. „Rzepka”. Każdy z nich miał zilustrować konkretny fragment utworu. Po chronologicznym uporządkowaniu kart oraz dołączeniu tekstu, teatrzyk Kamishibai był już gotowy. Przedstawienie planowane jest wiosną.
30.11.2023r.
5 listopada to data pod którą kryje się szczególny dzień – Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek. Również w naszej szkole było to święto, choć obchodzone 17.11, jednak w sposób szczególny i wyjątkowy.
Z okazji Międzynarodowego Dnia Postaci z Bajek odbył się konkurs dla uczniów klas I-III „Jestem postacią z bajki”. Przystąpiło do niego jedenastu kandydatów, wśród których:
I MIEJSCE zajął Miłosz z kl. 3 b
II MIEJSCE – Zuzia z kl. 2 b
III Miejsce – Lena z kl. 2 bKomisja oceniała występy dzieci w czterech kategoriach:
- pomysłowość,
- estetyka wykonania stroju,
- wkład pracy;
- prezentacja postaci (do 3 min.)Wszystkie dzieci zaprezentowały się wzorowo, kostiumy były samodzielne wykonane, każda postać przygotowała swój występ na wysokim poziomie. Nie zabrało elementów recytacji oraz piosenki.
Dzieci obejrzały teatrzyk Kamishibai - baśń „Kopciuszek”, którą przedstawiły dwie uczennice z klasy 6 c.
Podsumowaliśmy także cztery konkursy zorganizowane w ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek: „Zakładka Kubusia Puchatka” – dla klas I, „Ilustracja do książki” – klasy II, „Projekt okładki ulubionej książki” – klasy III, „Tu kwitnie wyobraźnia”- klasy IV-VI. Wyniki:
Konkurs dla klas I - „Zakładka Kubusia Puchatka”
I miejsce – Inga z kl. 1 D
Wyróżnienia:
Marysia z kl. 1 D
Zosia z kl. 1 A
Zuzia z kl. 1 A
Kasia z kl. 1 CKonkurs dla klas II –„Ilustracja do książki”
I miejsce – Szymon z kl. 2 E
II miejsce – Eryk z kl. 2 A
Wyróżnienie: Lena z kl. 2 Bkonkurs dla klas IV - VI - „Tu kwitnie wyobraźnia”
I miejsce ex aequo – Weronika z kl. 4 D
Piotr z kl. 4 DWszystkim Uczestnikom konkursów bardzo Dziękujemy, a Zwycięzcom Gratulujemy.
Zwieńczeniem uroczystości było wspólne zdjęcie i zaśpiewanie piosenki „Na wyspach Bergamutach”.
Ten dzień sprawił uczniom wiele radości, a jednocześnie przypomniał, jak ważne są bajki oraz że warto po nie sięgać.
13.11.2023 r.
Wyniki konkursów: dla klas I "Zakładka Kubusia Puchatka"
dla klas II –„Ilustracja do książki”, dla klas III – „Okładka książki”
oraz dla klas IV - VI - „Tu kwitnie wyobraźnia” odbędą się 17.11 o godz. 9.30 w czytelni szkolnej. Serdecznie zapraszamy wszystkich, którzy wzięli udział w powyższych konkursach.
20.10.2023r.
Nasza biblioteka przystąpiła do Ogólnopolskiego Programu dla Bibliotek „Biblioteka – dobre miejsce dla człowieka”, który jest organizowany przez redakcję miesięcznika „Biblioteka w Szkole”. Jego głównym celem jest propagowanie czytelnictwa, zachęcenie do aktywności czytelniczej, rozwijanie zdolności uczniów. Projekt będziemy realizować przez cały rok szkolny, a zadania będą obejmować różne działania.
Już przystępujemy do realizacji pierwszego zadania - Klub Pożeraczy Książek.
Zapraszamy do zabawy w Klub Pożeraczy Książek. W jej trakcie chętni uczniowie przeczytają po pięć książek i zrealizują dwa wyzwania związane z czytaniem, a jednocześnie będą zdobywać kolejne poziomy wtajemniczenia. Zabawa jest wzorowana na kartach lojalnościowych, a także na zasadach znanych z gier komputerowych.
Zabawa skierowana jest do uczniów z klas II-VIII.
U wychowawców są dostępne plakaty z paskami, na których widnieje napis: „Oderwij i odbierz kupon w bibliotece”.
Należy zerwać jeden taki pasek i przyjść do biblioteki po odbiór Karty Klubu Pożeraczy Książek.
Na karcie znajduje się osiem pól. Większe pola oznaczają przeczytane
(i zwrócone) książki z określonych kategorii, których opis znajduje się na odwrocie. Mniejsze pola to towarzyszące czytaniu wyzwania (informacje o nich w bibliotece).Po przeczytaniu kolejnej książki (i czasem zrealizowaniu wyzwania) czytelnik osiąga następny poziom wtajemniczenia.
Po oddaniu piątej książki uczestnik zdobywa tytuł Pożeracza Książek
i otrzymuje dyplom oraz bonusy (informacja o nich również
w bibliotece).
Wśród wszystkich Pożeraczy Książek rozlosujemy nagrody książkowe.Nasza zabawa będzie trwać do 15 grudnia 2023.
Do gry można dołączyć w każdej chwili w trakcie jej trwania. Więcej szczegółów w bibliotece.
BOOKFLIX
W ramach projektu „Biblioteka – dobre miejsce dla człowieka” jesteśmy w trakcie realizacji pierwsze działanie – Klub Pożeraczy Książek (do 15 grudnia). Mamy już 67 Pożeraczy Książek. Zachęcamy do udziału.
Przed nami drugie działanie: BOOKFLIX.
W bibliotece pojawiła się prezentacja wybranych nowości czytelniczych (ekspozycja książek – osobno klasy I-III oraz IV-VIII). Teraz czas na rekomendacje uczniów. Zapraszamy do głosowania – karty rekomendacji są dostępne w bibliotece. Osoby, które wezmą udział w głosowaniu, mają szansę wygrać nagrodę.
Rok szkolny 2022 / 2023
Klasa 1b na warsztatach w Bibliotece Pedagogicznej
29 maja uczniowie klasy 1 B uczestniczyli w warsztatach czytelniczych, które odbyły się w Bibliotece Pedagogicznej im. Heleny Radlińskiej w Szczecinie. Podczas zajęć zaprezentowano teatrzyk Kamishibai, były różne gry i zabawy związane z książką. Dzieci poznały również zbiory biblioteki innej niż szkolna. To było bardzo ciekawe spotkanie
Pasowanie na czytelnika
17 maja uczniowie klas I zostali uroczyście przyjęci w poczet czytelników biblioteki szkolnej.
Podczas uroczystości dzieci z każdej klasy mogły się zaprezentować, były piosenki i wierszyki, a uczniowie z kl. I c, 1f i 4 a przygotowali krótkie przedstawienie pt. „My jesteśmy mole książkowe”. Dzieci wykazały się również wiedzą na temat książek, trafnie rozpoznając prezentujące się na scenie postacie z bajek.
Zapoznały się z regulaminem biblioteki i zasadami wypożyczania książek. Podczas uroczystości odbyło się także ślubowanie pierwszaków. Na pamiątkę spotkania, każdy nowy czytelnik otrzymał dyplom oraz książkę pt. Pierwsze abecadło – publikację przygotowaną przez Instytut Książki w ramach kampanii „Mała książka – wielki człowiek”.
Rok 2023 został ogłoszony rokiem Wisławy Szymborskiej.
Z tego tytułu organizowane są różne uroczystości upamiętniające życie i twórczość noblistki. W naszej szkole również prowadzone są działania promujące dorobek artystyczny poetki.
8-12 maja obchodziliśmy także Tydzień Bibliotek. W ramach Roku Wisławy Szymborskiej oraz obchodów Tygodnia Bibliotek 12 maja w bibliotece szkolnej odbył się konkurs recytatorski dla klas siódmych „Nic dwa razy, czyli…Sto pociech”. Uczestnicy recytowali wybrane przez siebie wiersze Wisławy Szymborskiej. Występy oceniała komisja, która dokonała wyboru laureatów i wyróżnionych według następujących kategorii: dobór tekstu, jego rozumienie, sposób wykonania oraz ogólny wyraz artystyczny.
Spośród 14 uczestników wyłoniono zwycięzców:
I MIEJSCE – ex aequo Filip Antonowicz z kl. 7c oraz Bartosz Kiczmachowski z kl. 7c
II MIEJSCE – Aleksander Majewski z kl. 7b
III MIEJSCE – Hanna Kowalczyk z kl. 7b
WYRÓŻNIENIE – Julia Szymkowiak z kl. 7b
Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy, a laureaci – dyplomy i nagrody.
Gratulujemy i serdecznie dziękujemy recytatorom oraz nauczycielom za zaangażowanie i udział w konkursie.
W holu szkoły na I piętrze przed wejściem do biblioteki szkolnej została zorganizowana wystawa dotycząca życia i twórczości Wisławy Szymborskiej. Wszystkich zachęcamy do jej obejrzenia.Dzień Czytania Tolkiena
Dzień Czytania Tolkiena obchodzony jest 25 marca przez wszystkich miłośników powieści mistrza fantasy. Inicjatorami święta są członkowie angielskiego Towarzystwa Tolkienowskiego (The Tolkien Sociery), dzięki którym pierwsze obchody Światowego Dnia Czytania Tolkiena miały miejsce w 2003 roku.
W ramach tych obchodów panie z biblioteki szkolnej zorganizowały konkurs dla wszystkich uczniów klas IV-VIII pt. „Hobbit w QR”.
Konkurs odbył się 24 marca (piątek) podczas trwania pierwszej długiej przerwy – 11.25-11.45.
Uczniowie, którzy przystąpili do konkursu mieli następujące zadania:
1. Odnaleźć 10 kodów QR.
2. Odszyfrować pytania nawiązujące do treści książki „Hobbit”.
3. Odpowiedzieć na te pytania (zaznaczyć dokładny numer pytania na które udziela się odpowiedzi).
4. Podpisane kartki z odpowiedziami wrzucić do pudełka, które będzie się znajdowało w czytelni szkolnej.Wśród uczniów, którzy udzielili poprawnych odpowiedzi na wszystkie 10 pytań, rozlosowano nagrody. Nagrody otrzymały uczennice:
1. Emilia P. z kl. 8
2. Jagoda W. z kl. 8Wyróżnieni zostali uczniowie:
1. Gracjan B. z kl. 4
2. Marcel G. z 4
3. Victoria K. z kl. 4
4. Maja M. z kl. 4ZWYCIĘZCOM GRATULUJEMY! Dziękujemy Wszystkim za udział w konkursie.
Światowy Dzień Kubusia Puchatka
18 stycznia obchodziliśmy Światowy Dzień Kubusia Puchatka. Ten Dzień świętowaliśmy również w naszej bibliotece. Odbył się konkurs czytelniczy dla klas drugich ze znajomości treści książki „Kubuś Puchatek”. Składał się on z trzech rund: pierwsza – pytania losowane przez dzieci, druga – krzyżówka, natomiast w rundzie trzeciej dzieci musiały rozszyfrować labirynt i wskazać drogę Kubusia do Krzysia. Konkurs był drużynowy (trzy osoby z klasy), a dzieci wykazały się ogromną, szczegółową wiedzą dotyczącą Kubusia Puchatka, jego przyjaciół i przygód. Znały także biografię autora książki – A. A. Milne.
Pierwsze miejsce zajęła drużyna z klasy 2e, a drugie – z klasy 2 d. Gratulujemy!!!
Dla klas I-III zorganizowano konkurs plastyczno-czytelniczy „Kartka Urodzinowa dla Kubusia Puchatka”. Podczas obchodów Dnia Kubusia Puchatka odbyło się podsumowanie tego konkursu.
Oto wyniki:
I MIEJSCE – Ola z kl. 2 d
II MIEJSCE – Natasza z kl. 1 c
III Miejsce – Zosia z kl. 2 d i ex aequo Szymon z kl. 1 eWszystkim Uczestnikom konkursów bardzo Dziękujemy, a Zwycięzcom Gratulujemy.
Zachęcamy do udziału w innych konkursach.Światowy Dzień Pluszowego Misia
25 listopada obchodziliśmy w bibliotece szkolnej Światowy Dzień Pluszowego Misia. Odbył się konkurs recytatorski dla klas III pt. „Mój przyjaciel Miś w wierszykach”. Przystąpiło do niego jedenastu kandydatów, wśród których:
I MIEJSCE zajęła Nadia P. z kl. 3 c
II MIEJSCE – Nadia G. z kl. 3 c
III Miejsce – Miłosz z kl. 3 cKomisja oceniała występy dzieci w czterech kategoriach: dobór tekstu, jego rozumienie, sposób wykonania oraz ogólny wyraz artystyczny.
Wszystkie dzieci zaprezentowały się wzorowo, nie zabrakło pluszowych maskotek. Były nawet stroje misiów.
Podczas tego spotkania została także zaprezentowana historia misia, jako pluszowej zabawki oraz przedstawiono najbardziej znane z filmów i literatury misie, np. Miś Uszatek, Kubuś Puchatek, czy też Miś Paddington. Cykle składające się z kilku części o Kubusiu Puchatku, Misiu Paddingtonie znajdują się w bibliotece. Zachęcamy do ich wypożyczenia.
Dzieci z klasy 1 c wykonały piękne obrazki przedstawiające portrety misiów, które stały się wspaniałym elementem dekoracji podczas obchodów tego dnia. Wystawę można obejrzeć do 6. grudnia na korytarzu, na I piętrze naprzeciwko biblioteki. Bardzo Dziękujemy.
Podsumowaliśmy także dwa konkursy zorganizowane w ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek: „Książka z list(ki)em” – wyróżnienie otrzymał Jan, uczeń klasy 5 a , natomiast w konkursie „O książce inaczej, czyli tworzymy Lapbook” – wyróżnienie otrzymali: Alina, uczennica klasy 5 c oraz Sebastian, uczeń klasy 4 a .
Wieńczeniem całej uroczystości było wspólne zaśpiewanie piosenki „Jadą, jadą misie”.
Wszystkim Uczestnikom konkursów bardzo Dziękujemy, a Zwycięzcom Gratulujemy.
Zachęcamy do udziału w innych konkursach.
Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek
Bajki i baśnie towarzyszą każdemu od najmłodszych lat. Powszechnie wiadomo, że wywierają wpływ nie tylko na wyobraźnię młodego człowieka, jego zdolności percepcyjne, sposób postrzegania siebie, świata, ludzi, ale również na sferę emocjonalną, estetyczną, moralną i społeczną. Bajki i baśnie nadają kształt prawidłowym postawom społecznym, wyznaczają kierunki odpowiednich zachowań, reakcji, budują poczucie własnej wartości. Podsumowując: uczą – bawiąc oraz kształtują cechy społeczne, charakter, osobowość, postawy. Obcowanie z nimi od małego pozwala na rozwijanie uczuć, wyobraźni i intelektu. Ich działanie jest tak silne, że nawet dorośli pamiętają je do dziś i są one dla nich swego rodzaju spoiwem międzypokoleniowym, a także sposobem na zacieśnienie więzów rodzinnych. Dlatego nie dziwi fakt, że bajki i baśnie doczekały się swojego święta.
5 listopada to data pod którą kryje się właśnie ten szczególny dzień – Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek. Również w naszej szkole było to święto obchodzone w sposób szczególny i wyjątkowy.
Z okazji Międzynarodowego Dnia Postaci z Bajek uczniowie klasy I c przebrali się za swoich ulubionych, bajkowych bohaterów.
Natomiast biblioteka szkolna zamieniła się w zaczarowaną krainę, w której nie zabrakło wróżek, księżniczek, królów, rycerzy, smoków, czarownic i super-bohaterów. Dzieci wysłuchały fragmentu baśni „Kopciuszek” przeczytanego przez panią bibliotekarkę, a następnie obejrzały przygotowaną prezentację na temat różnych bohaterów z książek i telewizji, opowiadały o swoich ulubionych bajkach, postaciach z bajek i baśni.
Odbył się też quiz bajkowy pt. „Czy znasz tę postać? Czy znasz tę bajkę?”, podczas którego dzieci po przeczytanym fragmencie lub zaprezentowanym przedmiocie odgadywały znanych bohaterów i znane tytuły baśni i bajek. Jakież było wszystkich zaskoczenie, gdy z ust dzieci oprócz współczesnych tytułów: „Kraina lodu”, Vaiana”, „Świnka Peppa”, padały tytuły bajek popularnych
w latach 60, 70-tych: „Reksio”, „Pszczółka Maja”, „Bolek i Lolek”. Niewątpliwie świadczy to o ponadczasowości tych bajek oraz o roli książki, tekstu w relacjach rodzinnych. Dzieci także układały puzzle, które utworzyły wizerunek postaci
z baśni. Zadaniem było odgadnąć, co to za postać i z jakiej baśni pochodzi. Nikt nie wyszedł z krainy baśni bez słodkiego upominku i kolorowanki wybranej przez siebie postaci bajkowej.Po atrakcjach w bibliotece szkolnej dzieci udały się do swojej sali, w której przygotowywały zakładki z wybranym bohaterem bajkowym.
Zwieńczeniem uroczystości było wspólne zdjęcie i zaśpiewanie piosenki „Na wyspach Bergamutach”.
Ten dzień sprawił uczniom wiele radości, a jednocześnie przypomniał jak ważne są bajki oraz że warto po nie sięgać.Małgorzata Grabowska